Wykończenie domu w środku to jeden z końcowych etapów budowy wymarzonego miejsca do mieszkania. Jak wykończyć dom tak, by uniknąć problemów i być zadowolonym z końcowego rezultatu? Na jakie etapy zwrócić szczególną uwagę? To wszystko sprawdzimy wraz z architektami Decoroom.
Nowoczesne wykończenie domu – czyli jakie?
Wiele osób coraz częściej decyduje się na wykończenie swojego domu lub mieszkania przy użyciu estetyki stylu nowoczesnego. Jednak określenie „nowoczesne wykończenie domu” nie zawsze musi odnosić się do ostrych krawędzi, dziwnych i ekscentrycznych rzeźb, ale do poszczególnych klasycznych stylów – jednym z nich może być styl modern farmhouse.
Pomieszczenia urządzone w nieco bardziej klasyczny, powściągliwy sposób, również mogą być nowoczesne. Co przez to rozumiemy?
Nowoczesne materiały wykończeniowe
Nowoczesne wykończenie często bazuje na materiałach produkowanych przy użyciu zaawansowanych metod produkcji. Choć jakiś materiał może wyglądać na tradycyjny, wręcz naturalny, tak naprawdę odznacza się o wiele lepszymi parametrami użytkowymi. To jeden z aspektów świadczących o nowoczesności danego rozwiązania.
Przykładów we współczesnej branży wykończeniowej jest wiele. Mogą to być niezwykle twarde i wytrzymałe gresy imitujące wygląd naturalnych skał, takich jak marmur, trawertyn czy onyks. Innym przykładem są różnego rodzaju blaty kuchenne z konglomeratu lub blaty kompaktowe, odznaczające się o wiele lepszymi właściwościami użytkowymi niż chociażby drewniane lub kamienne odpowiedniki.
Nowoczesne rozwiązania we wnętrzach
Współczesna technika pozwala łączyć we wnętrzach niepasujące na pozór do siebie aspekty. Minimalistyczny styl z codzienną funkcjonalnością czy też nowoczesne sprzęty z klasycznym wykończeniem mogą współistnieć w jednej przestrzeni dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Są to chociażby różnego rodzaju meble i zabudowy sprytnie ukrywające to, co w określonym momencie nie chcemy, by było eksponowane. Jednak implementacja takich systemów wymaga planowania już na wczesnych etapach budowy. Przyjrzyjmy się więc bliżej etapom wykańczania domu.
Etapy wykończenia domu – na co zwrócić szczególną uwagę?
Możemy wyróżnić co najmniej kilka etapów wykańczania domu. Wymieńmy kilka najważniejszych w kolejności, w której najczęściej się je wykonuje.
- Prace glazurnicze.
- Wykańczanie ścian, sufitów i podłóg.
- Instalacja osprzętu elektroinstalacyjnego, oświetlenia, sprzętów AGD i RTV oraz biały montaż.
- Montaż drzwi, listew przypodłogowych, balustrad, itp.
- Montaż mebli w zabudowie, jak na przykład mebli kuchennych czy szaf w garderobie.
- Meblowanie i dekorowanie.
Powyższe prace zakładają, że punktem startowym są wnętrza w stanie określanym często mianem stanu deweloperskiego. W takim obiekcie znajdują się już ścianki działowe, tynki na ścianach, instalacje wewnętrzne, sufity, a na podłodze znajduje się wylewka. Oczywiście niektóre z powyższych praca może być prowadzona jednocześnie, a niektóre etapy na siebie zachodzą.
Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wykańczaniu i urządzaniu domu, jest odpowiednie planowanie. W tym przypadku będzie to oznaczało między innymi planowanie ze sporym wyprzedzeniem. Już na etapie układu funkcjonalnego pomieszczeń, oraz na etapie projektów poszczególnych instalacji, należy zaplanować to jak wykończony będzie nasz dom. Dlaczego to takie ważne?
Wykończenie domu a jego projekt
By odpowiedzieć na pytanie postawione w poprzednim akapicie, warto posłużyć się kilkoma przykładami, obrazującymi przewagę wnętrz, za którymi stoi dobry od samego początku projekt.
Nowoczesne wykończenie domu to nie tylko fizyczne przedmioty znajdujące się we wnętrzach i konkretny układ pomieszczeń. O nowoczesności wnętrza świadczą także takie elementy, jak chociażby gra światła – zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego. Oba wymagają odpowiedniego projektu i planowania, by wydobyć z przestrzeni to, co najlepsze.
Umiejscowienie okien wpuszczających światło w taki sposób, by wyeksponować dany element wnętrza, jest jednym z przykładów ciekawego kreowania wnętrza domu. Takie aspekty jak układ okien, należy zaplanować już na etapie projektowania, przy uwzględnieniu usytuowania działki i jej otoczenia.
We wnętrzach coraz rzadziej stawiamy na pojedyncze źródło sztucznego światła. Różne projekty wnętrz zakładają wiele punktowych oraz liniowych opraw oświetleniowych, a także dodatkowe, często ukryte oświetlenie, które ma pełnić jedynie funkcję tworzenia klimatu czy wyeksponowania faktury jakiegoś ciekawego materiału. Oświetlamy nie tylko pomieszczenia, ale także wnętrza szaf czy szuflad. To wszystko wymusza konieczność rozprowadzenia instalacji elektrycznej w dziesiątki, a nawet setki punktów w danym obiekcie. Konieczne jest także zaplanowanie miejsca na takie elementy, jak zasilacze i sterowniki do oświetlenia LED.
Idąc o krok dalej, nowoczesne wnętrza to inteligentne wnętrza, co wymaga zastosowania systemu inteligentnego domu. Tu mnogość urządzeń wymagająca podłączenia do sieci jest jeszcze większa, a co za tym idzie, niezbędny jest projekt, który uwzględni także sposób wykończenia danej przestrzeni.
Podsumowując, by nowocześnie wykończyć dom, należy pamiętać o wielu ważnych aspektach, a także dobrze określić swoje oczekiwania. Ogromną pomocą jest także doświadczenie w kreowaniu aranżacji wnętrza, a w tym architekci Decoroom czują się najlepiej – nie bazujemy na utartych schematach czy chwilowej modzie, a indywidualne potrzeby Klienta są dla nas priorytetem! Dlatego jeśli zależy Ci na jak najlepszym urządzeniu wnętrza domu lub mieszkania, zapraszamy Cię do skorzystania z naszych usług.
Przeczytaj także: